Jak dbać o żywotność pralki?

Pracownicy firm, których specjalnością jest naprawa pralek nie ukrywają, że bardzo często nie mają najlepszych wiadomości dla swoich klientów. Choć oczekuje się od nich naprawy urządzeń tego typu, okazuje się, że koszt likwidacji usterki zbliża się do tego, jaki należy ponieść chcąc wejść w posiadanie nowego urządzenia. Co gorsza, choć odpowiedzialność za taki stan rzeczy najczęściej zrzuca się na producentów sprzętu AGD, nie można nie zgodzić się z tym, że winę ponoszą też sami użytkownicy, którzy nie obchodzą się z pralką tak starannie, jak można byłoby tego od nich oczekiwać. Jak zatem dbać o żywotność pralki, a tym samym minimalizować ryzyko awarii?

Na pierwszy plan wysuwa się czyszczenie postrzegane jako wyjątkowo ważny element związany z serwisem pralek. Jeśli zależy nam na utrzymaniu w czystości zewnętrznej warstwy pralki, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie gąbki, ciepłej wody oraz detergentu, który nie jest przesadnie silny (tu znakomicie sprawdza się między innymi niedoceniany przez wiele osób płyn do mycia naczyń). Nie mniej istotne wydaje się jednak również czyszczenie wnętrza pralki. Tu najważniejsza zasada mówi o tym, że po każdym praniu drzwiczki przez jakiś czas muszą pozostawać uchylone, w uszczelkach i bębnie nadal pozostaje bowiem woda, która musi odparować.

Po każdym praniu dobrze jest też przyjrzeć się uważnie zasobnikowi na detergenty, ten jest bowiem często zatykany na skutek nagromadzenia się w nim resztek proszku. Dobrym pomysłem jest mycie go w zmywarce do naczyń, również mycie ręczne jest jednak efektywne, choć mamy do czynienia z czynnością zdecydowanie bardziej czasochłonną.
Inną czynnością, do której nie przywiązujemy odpowiedniej wagi, jest odkamienianie. Tu znakomicie sprawdzają się specjalne środki przeznaczone właśnie do eliminowania kamienia z pralek. Samo odkamienianie nie jest trudne, wystarczy bowiem wykonać pranie bez obciążania bębna w temperaturze wynoszącej od 60 do 90 stopni Celsjusza wraz z detergentem. Już jedno pranie powinno przynieść oczekiwany przez nas rezultat.