Jak czyścić perły?

Perły budzą zachwyt z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że niemal nigdy nie wychodzą z mody, stanowią więc najlepszy przykład tego, co określamy mianem biżuterii ponadczasowej.

Nie bez znaczenia jest jednak i to, że można je zakładać bez względu na wiek. Być może nie stanowią najlepszego rozwiązania wówczas, gdy poszukujemy biżuterii do pracy, stanowią jednak ozdobę każdej sukienki wieczorowej.

z42Oczywiście, o perły – podobnie jak i o inne egzemplarze biżuterii – należy dbać, tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że będą się one prezentowały naprawdę dobrze. Tu pomocna okazuje się elementarna wiedza na temat ich czyszczenia, właśnie na tym etapie popełnia się bowiem największe błędy.

Perły nie lubią mocnych detergentów i źle znoszą szorowanie. Jeśli chcemy je wyczyścić, najlepiej umieścić je w misce wody z mydłem w płynie i pozostawić na kilkanaście minut. Czasem perły wymagają wyszlifowania, czynność ta powinna być jednak wykonana w sposób delikatny, z użyciem miękkiej szczoteczki. Z poważniejszymi zabrudzeniami lepiej udać się do jubilera licząc na jego pomoc.